• تاریخ: ۱۳۹۸-۰۴-۲۴
  • شناسه خبر: 726

پنجمین جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان مسجدسلیمان برگزار شد

صدای مسجدسلیمان : استاندار خوزستان : برای تخصیص اعتبار، حتی از منابع استانی تا جایی که می توانیم باید استفاده کنیم، ما اگر لازم باشد اعتبارات شهرستان های مختلف را جابه جا میکنیم تا مدارس اسیب دیده را از نو بسازیم در حال ...

صدای مسجدسلیمان :
استاندار خوزستان : برای تخصیص اعتبار، حتی از منابع استانی تا جایی که می توانیم باید استفاده کنیم، ما اگر لازم باشد اعتبارات شهرستان های مختلف را جابه جا میکنیم تا مدارس اسیب دیده را از نو بسازیم در حال حاضر تحصیل دانش اموزان برای ما جز اولویت هاست.
فرماندار مسجدسلیمان : ۶ هزار نفر از مردم مسجدسلیمان که واحدهای مسکونی آن ها بر اثر زلزله دچار خسارت شده، به بنیاد مسکن مراجعه کردند. /، میزان خسارت زلزله توسط بنیاد مسکن در روستاها و بخش‌های این شهرستان مشخص شده اما تا زمان نهایی شدن خسارت‌ها امکان اعلام رسمی آن ها نیست.
نماینده مسجدسلیمان : پنج هکتار زمین مستعد فقط در اختیار ارتش است ،حریم چاههای شرکت نفت اجازه توسعه شهر را نمی دهد برای توسعه شهر نیاز به تعیین تکلیف این فضاها داریم.

صدای مسجدسلیمان :پنجمین جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان مسجدسلیمان با حضور حجت السلام والمسلمین حیدرحجتی نیا سرپرست فرمانداری،علی عسگر ظاهری نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، به همراه مدیران کل استانی و شهرستانی برگزار شد.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان مسجد سلیمان درسخنانی با اشاره به اینکه حادثه تلفات کمی داشت افزود: اگر چه شدت تخریب ها نسبت به حوادث مشابه کمتر بوده اما برخلاف سیل که حجم ان را می دانستیم این زلزله بروی یک بافت فرسوده رخ داده است که می‌تواند نتایج و‌پیامدهای غیر قابل جبرانی ایجاد کند.
وی تصریح کرد:بنیاد مسکن در حال براورد است که به محض مشخص شدن نتایج به دولت منتقل می کنیم وبرای تخصیص اعتبار، حتی از منابع استانی تا جایی که می توانیم باید استفاده کنیم، ما اکر لازم باشد اعتبارات شهرستان های مختلف را جابه جا میکنیم تا مدارس اسیب دیده را از نو بسازیم در حال حاضر تحصیل دانش اموزان برای ما جز اولویت هاست.
حجت الاسلام والمسلمین حیدر حجتی نیاسرپرست فرمانداری مسجدسلیمان ضمن تقدیر از پیگیری های استاندار خوزستان از ابتدای وقوع حادثه زلزله تاکنون گفت: از ابتدای وقوع زمین لرزه مسجدسلیمان تاامروز ۵ جلسه شورای مدیریت بحران شهرستان تشکیل شده است. سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان اظهارداشت : ۶ هزار نفر از مردم مسجدسلیمان که واحدهای مسکونی آن ها بر اثر زلزله دوشنبه هفته گذشته در این شهرستان دچار خسارت شده، به بنیاد مسکن مراجعه کردند.
وی گفت: میزان خسارت زلزله توسط بنیاد مسکن در روستاها و بخش‌های این شهرستان مشخص شده اما تا زمان نهایی شدن خسارت‌ها امکان اعلام رسمی آن ها نیست.

علی عسگر ظاهری نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به فصل گرما در استان خوزستان امکان زندگی برای مردم منازل اسیب دیده در چادر وجود ندارد و تاکنون بیش از هفت هزار خانوار فرم درخواست بازدید از منازل اسیب دیده کردند.
ظاهری عبدوند افزود: در بافت فرسوده ای که بیست سال بحث جابه جایی ان مطرح است هنوز نتوانستیم ان را جابه جا کنیم. هشت و و پنج هکتار زمین مستعد فقط در اختیار ارتش است ،حریم چاههای شرکت نفت اجازه توسعه شهر را نمی دهد برای توسعه شهر نیاز به تعیین تکلیف این فضاها داریم.
امینی امام جمعه مسجدسلیمان با ابراز خوشحالی از تداوم جلسات در مسجدسلیمان برای حل مشکلات زلزله زده گان گفت: دلم برای سرمایه های ملی می سوزد. اگر همه دولت ها می آمدند و با نگاه پیشگیرانه در ۷۵۰ هکتار زمین موجود در شهرستان ساختمان هایی با ایمن بالا می ساختند امروز لازم نبود چند برابر آن را هزینه تلفات این زمین لرزه کنیم.
وی ادامه داد: سال هاست طرح جابجایی مردم مناطق آلوده بر زمین مانده است و اگر مشکل این جابجایی ها نخواهد حل شود در آینده با زلزله هایی کوچکتر از این زلزله باید شاهد حوادث ناگواری باشیم… وی از اهالی رسانه  حاضر در این جلسه خواست بدون افراط و تفریط مشکلات این شهرستان را رسانه ای کنند…
قربانی مدیرکل نوسازی مدارس استان نیز گفت:۱۳ مدرسه نیاز به سی میلیارد تومان اعتبار برای باسازی دارند بیش از نود کلاس درس باید تخریب شود و از نو ساخته شود و ۱۷ مدرسه ما نیاز به تعمیرات اساسی دارند که تا سه روز اینده درتمام مدارس تعمیراتی کار تعمیرات اغاز میشود.
مدیر کل جمعیت هلال احمر استان نیز با اشاره به خطر پذیری زلزله در بافت فرسوده مسجدسلیمان گفت : منطقه دارای خطر پذیری زیادی است و باید اقدامات لازم صورت بپذیرد در اسرع وقت ترمیم بافت های فرسوده انجام شود که این مورد نیاز به یک توجه ملی دارد.
خدادای افزود:یک تهدید دیگر در منطقه نشت نفت و گاز وجود دارد و با توجه به تغییراتی که در زمین پس از زلزله رخ داد احتمال خطرات زیادی وجود دارد و باید مناطق الوده هر چه سریعتر جابه جا شوند.
اشرفی مدیر کل سازمان محیط زیست استان از اندازه گیری شش منطقه الوده خبرداد و تصریح کرد : پس از زلزله در شش منطقه الوده مسجد سلیمان الودکی ها را اندازه گرفتیم که خوشبختانه الودگی ها علی رغم تغییرات زمین بیشتر نشده است، پیشنهاد ما این است که طرح جامعه الودگی شهر مسجد سلیمان اجرایی شود.
مدیر کل بنیاد مسکن نیز از ارزیابی ۲ هزار و ۲۶۷ واحد مسکونی اسیب دیده از زلزله تاکنون خبرداد و گفت: کل بخش گلکیر ارزیابی شد ، تا به امروز هفت هزار و دویست واحد به ما اعلام شده که مردم مراجعه کردند و اعلام اسیب به منازل کردند. 
انصاریان افزود: اکثر واحدهای اسیب دیده از بافت های فرسوده هستند از میان بیست و پنج هزار واحد مسکونی بیش از دوازده هزار واحد مسکونی در مسجد سلیمان داریم. عموما از عمر زیادی برخوردارند و سازه ضعیف است ، تمام ارزیابی ها تا یک هفته دیگر به پایان میرسد و نتایج کلی مناطق اسیب دیده اعلام می شود.
 این مطلب را به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه :دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  پنجمین جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان مسجدسلیمان برگزار شد


نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست